Farma cover

MARKÍZA • OD 5. 9. NA MARKÍZE•

Bývalá farmárka bojuje so šikanou: Na nenávistné útoky zneužívajú jej fotky zo šou

29. 10 2021 14:00 | pet
Katarína Cibíková
Katarína Cibíková Foto: archív K. C.
Katarína Cibíková
Katarína Cibíková
Katarína Cibíková

Má reálny strach byť sama doma a dúfa, že toto peklo sa čo najskôr skončí.

Sociálne siete sa čoraz častejšie stávajú miestom osobných útokov, vyhrážok a šikany. Svoje o tom vie aj účastníčka šiestej série Farmy Katarína Cibíková. Fanúšikovia drsnej reality šou si ju pamätajú ako nespútanú červenovlásku, ktorá pred kamerami nebola žiadnou „hanblivkou“. A hoci od nakrúcania prešlo už veľa času a z Katky je dnes úplne iný človek, jej minulosť teraz zneužívajú na osobné útoky voči nej. A tie sa neobmedzujú len na virtuálny priestor.

„Pred časom ma oslovil Patrik, zakladateľ jednej skupiny na sociálnej sieti, ktorá je dnes mimoriadne úspešná s tým, či by som nechcela byť súčasťou tohto projektu. Samozrejme, že som chcela. O politické a spoločenské dianie sa dlhodobo zaujímam a veľmi intenzívne vnímam, že máme na internete množstvo samozvaných odborníkov a špecialistov, virológov a ústavných právnikov, čo je pre spoločnosť naozaj nebezpečné,“ opisuje, ako sa všetko vlastne začalo.

Katarína Cíbiková
Foto: TV Markíza
 

Katarína Cibíková sa objavila v 6. sérii Farmy, dnes by sa už do reality šou neprihlásila

„Títo ľudia dehonestujú názory a poznatky vedcov a vzdelaných ľudí. Vo veľkej miere ovplyvňujú mobilizáciu občanov, ktorí sa búria, odmietajú počúvať nariadenia, nechcú sa očkovať. Aj vďaka nim, a to si dovolím tvrdiť, že najmä vďaka nim, je epidemiologická situácia na Slovensku katastrofálna. My sme nikdy nemali, nemáme a ani nebudeme mať tendenciu sa s nimi hádať. Chceme len vyjadriť svoj nesúhlas. Nepotrebujeme prechádzať do osobných útokov a znižovať sa na ich úroveň. Preto vznikla táto skupina,“ pokračuje Katka.

Avšak hoci tušila, že si prečíta množstvo vyhrážok či nadávok, až s takouto intenzitou nenávisti voči vlastnej osobe nerátala: „Ľudia, ktorým sme stúpili na otlak, však začali útočiť. Ako niekdajšia účastníčka reality šou som počítala s tým, že toto na mňa môžu vytiahnuť. A tak sa aj stalo. A nielen to. Od minulého týždňa som terčom útokov, schytávam nadávky, láskyplné želanie, aby som zomrela, zverejnili moju adresu. Za relatívne krátke obdobie som sa dostala do zlého psychického stavu a bola som prinútená vyhľadať odborníkov. Kyberšikana nie je v poriadku. Nikto si nezaslúži, aby sa bál chodiť po ulici.“

   TIP Už si dovoľujú priveľa! Farmári sa dohodli, že oklamú hospodára Martina

Všetko odštartovala koláž jej obnažených fotiek z Farmy, ktorú vytvoril jeden známy ľavicový extrémista a zverejnil ju. Jeho priaznivci sa toho hneď chytili a valec sa rozkrútil. „Bolo a je to také intenzívne, že nedokážem fungovať tak, ako som fungovala predtým. Moju rodinu do toho zaťahovať nechcem, žiaľ, už som si prečítala čokoľvek aj o nich. A to považujem za absolútne dno. Moji blízki stoja za mnou a dokonca mám podporu aj od úplne cudzích ľudí. Veľmi si to vážim. Na druhej strane sú však aj ľudia, ktorí sa so mnou spájať nechcú, aby som im asi nejakým spôsobom nenaštrbila kariéru. Úplne to rešpektujem,“ hovorí o nepríjemných zážitkoch z posledného obdobia.

Katka považuje Farmu za svoju dávnu minulosť. Myslí si, že nikoho neoprávňuje hodnotiť človeka len na základe televíznej relácie, v ktorej účinkoval pred šiestimi rokmi: „Vtedy som bola úplne iný človek, akým som dnes. Je úplne normálne a prirodzené, že sa ľudia vyvíjajú. A navyše, sexualitu nepovažujem za niečo, za čo sa treba hanbiť. Úprimne? Do reality šou by som sa dnes určite neprihlásila.“ Realite dneška však musí čeliť a nie je to nič príjemné. „Nečítam si už, čo sa o mne kde píše a požiadala som aj svojich kamarátov a známych, aby boli takí milí a neposielali mi to. Rozhodla som sa však o kyberšikane hovoriť nahlas, pretože je neprípustné, aby sme ju považovali za niečo bežné,“ vyjadrila sa odhodlane bývalá farmárka.

Katka Cíbiková
Foto: TV Markíza
 

Katarína Cibíková v roku 2015 tesne pred odchodom na Farmu

Vyhrážky na internete sú jedna vec, no môžu prerásť aj do osobných hrozieb. Stalo sa to aj jej a momentálne sa necíti bezpečne. Situáciu preto začala riešiť právnou cestou: „Keď sa všetko začalo, kontaktovala som právnika, riešila som to s viacerými odborníkmi. Keďže som pred nejakým časom participovala na filme, ktorého hlavnou myšlienkou boli nebezpečné nástrahy internetu vrátane kyberšikany, vedela som, čo sa asi bude diať a že to celé bude eskalovať. Vyvrcholilo to vtedy, keď dvaja podivní páni na mňa vykrikovali, že som štetka a neviem čo. Dialo sa to doslova pár metrov od miesta, kde bývam. Máme v rukách niekoľko trestných oznámení a pevne verím, že sa toto peklo čo najskôr skončí. Pretože tu nejde iba o nebezpečné vyhrážanie, ale mám reálny strach byť sama doma.“

Katarína momentálne nevie úplne presne, čo sa bude diať ďalej. Ale o kyberšikane a problémoch v spoločnosti chce a bude hovoriť verejne, pretože si myslí, že tak je to správne. Podľa jej vyjadrenia sa však prioritne potrebuje dostať do psychickej pohody, vymaniť sa z úzkostí a na chvíľu úplne zabudnúť na to, čo je to internet.

Premiérovú epizódu Farmy si môžete pozrieť v sobotu 23. októbra o 20.30 h na Markíze a už v piatok večer na VOYO.

 
 

Upútavka

 
Farma 14 - od 5. septembra
Sledujte celé epizody na